تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - زبانهای برنامه نویسی که یک بیوانفورماتیکسین نیاز دارد بیاموزد
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
شنبه 30 تیر 1386

زبانهای برنامه نویسی که یک بیوانفورماتیکسین نیاز دارد بیاموزد

شنبه 30 تیر 1386

سلام مجدد به مشتاقان بیوانفورماتیک

 این پست را به توضیح در رابطه با زبانهای برنامه نویسی بخصوص زبانهایی که در طراحی نرم افزارهای بیوانفورماتیکی استفاده میشوند میپردازم .

اگر تا کنون برنامه ننوشته اید نگران نباشید سعی میکنم چیزایی رو که میدونم براتون توضیح بدم .و بدونید برنامه نویسی یک غول نیست فقط سعی کنید از برنامه نویسی لذت ببرید....

اگر شما هیچ کدام از زبانهای برنامه‌نویسی را بلد نیستید، من به عنوان شروع پایتون را به شما پیشنهاد می‌کنم. پایتون با ظرافت طراحی شده و به خوبی مستند سازی شده است و نسبتاً ابتدایی است.
با وجود اینکه پایتون به عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی برای یادگیری خوب است ولی تنها یک اسباب بازی نیست. پایتون خیلی قدرتمند و انعطاف پذیر بوده و برای پروژه‌های بزرگ مناسب است. غولهای اینترنتی مثل گوگل ،یاهو ،ماکروسافت و.. از پایتون استفاده میکنند.

جاوا نیز زبان خوبی برای آموزش برنامه‌نویسی است. جاوا از پایتون مشکل‌تر است ولی کدهای سریعتری تولید می‌کند. فکر می‌کنم به عنوان زبان دوم برنامه‌نویسی خیلی خوب باشد.

اینم بگم که هر زبانی برای یک استفاده بخصوص طراحی شده و تو همون زمینه بهتر جواب میده . زبانی مثل Pascal برای آموزش برنامه نویسی , زبانهایی چونC و اسمبلی هم واسه برنامه های سیستمی و سیتم عامل و زبانی چون php برای طراحی سایت . و استفاده از هر یک به جای دیگری امکان پذیر ولی نا صحیح می باشد . حالا دیگه کسی نمی یاد gui خودش رو با C کار کنه !!

علاوه بر اینکهPython زبانی عملی برای برنامه های کاربردی میباشد یه جورایی میشه ازش تو زمینه هایه دیگه ای مثلا برنامه نویسی سیستمی – رابط کاربری (gui) – کامپوننتبرنامه نویسی اینترنت – برنامه های عددی و محاسباتی – برنامه های پایگاه داده – پردازش تصویر – هوش مصنوعی – اشیا توضیع شده – شبیه سازی – روباتیکبرنامه نویسی موبایل – امنیت و شبکه و ... استفاده کرد !!!!

من به شخصه برنامه به درد بخور و با کد نویسی کم و البته شئی گرا ویژوال بیسیک رو قبول دارم چون کار باهاش تا حدودی راحته و با خوندن یک کتاب در رابطه با ویژوال بیسیک(vb) و آشنایی ساده با کامپیوتر شما میتوانید به یک برنامه نویس قوی تبدیل بشید.ولی به خاطر بیوانفورماتیک و آشنایی که با پایتون پیدا کردم دارم به سمت این برنامه میرم ولی از جاوا خوشمنمیاد ولی فکر کنم تابستون مجبور باشم جاواهم یاد بگیرم.

یادتون باشه خودتون برنامه نویسیتون رو قوی میکنید( اگر دلتون بخواد) و آموزشگاه یا کتاب چیزهای پایه رو بهتون یاد میده.

نرم افزارهای  بیوانفورماتیک ماجراش یک کمی فرق داره یه مبحثی در برنامه نویسی وجود داره به عنوان توابع کتابخانه ای همانطور که میدانید بانکهای اطلاعاتی (مثل gen bankو یا ..)و یا نرم افزارهایی مثل بلست (که در پستهای قبلی تعریفش کرم)اینها اطلاعات فوق العاده زیادی رو باید در خود ذخیره و تحلیل وپردازش کنند که این مسائل در یک نرم افزار به توابع کتابخانهای آن نرم افزار بستگی دارد ...

از این رو در ساخت نرم افزارهای بیوانفورماتیکی بیشتر از زبانهای برنامه نویسی جاوا و در اکثر موارد ازPython(پایتون)استفاده میکنند .

پایتون هنوز در ایران جای نگرفته ولی نرم افزاری قوی و در عین حال ساده وبا فراگیری ساده میباشد

برای مطالعه اطلاعات جذاب وکاملا بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

لطفا نظر یادتون نره نظرات شما باعث دلگرمی من هستش.

اطلاعات خیلی مفیدی در ادامه مطلب قرار دام .بر روی ادامه مطلب کلیک کنید........