تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - درس اول بانكهای اطلاعاتی
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
شنبه 30 تیر 1386

درس اول بانكهای اطلاعاتی

شنبه 30 تیر 1386

سلام
تا جایی که میتونستم در مورد بیوانفورماتیک و نقش آن در علوم مختلف توضیح دادم .
دیگه کم کم به بحثهای بیوانفورماتیکی  وارد بشیم تا بحث جالبتر بشه.....

من به شخصه  بیوانفورماتیک رو  در دو جنبه نگاه  میکنم   جنبه اول بانکهای اطلاعاتی و جنبه دوم نرم افزارهای مختلف میباشد که برای مقاصد مختلف و اکثرا برای استفاده مفید و پردازش اطلاعات بانکهای اطلاعاتی( مانند ایمنت کردن) پدید آمده اند.

امروز یه بحث کوتاهی در رابطه با بانکهای اطلاعاتی و تاریخچه آن انجام میدم شما هم با نظراتتون منو یاری کنید.

پایگاه دادهای یا بانک اطلاعاتی(data base)وسیله ای برای نظم دادن به اطلاعات و روشمند کردن ذخیره و بازیابی آن است

با اختراع خط توسعه فن كتابت ، گردآوری اطلاعات به صورت مدون آغاز شد . این اطلاعات ابتدا در حالت سنگ نبشته ها و بعد ها به شكل لوح و یا لوایح مختلف گلی و حتی طومار هایی از پاپیروس در اختیار اقوام بعدی قرار گرفت

. گردآوری و سازماندهی حجمی از اطلاعات به گونه ای كه دستیابی به هر یك از آانها با روش مشخص میسر باشد یك سیستم بانك اطلاعاتی را تشكیل می دهد . برای ایجاد بانتك اطلاعاتی از تكنولوژیهای مختلف می توان استفاده كرد عمدتاً موارد زیر را شامل می شود :

1) چاپ 2) میكرو فرم 3) كامپیوتر

 

بانك اطلاعاتی چاپی

 برخی از مراكز اطلاع رسانی ، اطلاعات موجود خود را در یك یا چند كتاب تحت نظام مشخص منتشر كرده و در فاصله های زمانی معین روز آمد آنها را نیز ارائه می كنند . مثلاً نشریه CA كه از طرف مؤسسه چكیده های شیمی در آمریكا منتشر می شود یك مرجع  مهم مطالب منتشر شده علم شیمی محسوب میشود.

 

میكرو فورم

 میكرو فورم ریز شدة مواد چاپی یا گرافیكی از طریق عكسبرداری است . به نحوی كه با چشم و بدون وسایلی كه آن را بزرگ كننده قابل استفاده نباشد . برای خواندن و دیدن محتوای میكرو فیش و میكرو فیلم از دستگاه میكرو فیش خوان و میكرو فیلم خوان استفاده می كنند.

بانك اطلاعاتی كامپیوتری :

 با افزایش روز اطلاعات و ورود كامپوتر به زندگی بانكهای اطلاعاتی كامپیوتری كاربرد فراوان پیدا كرده اند و در برخی موارد تنها راه حل مناسب برای پیدا كردن سریع اطلاعات مطلوب هستند .

تا مدتها این بانكها بازبانهای برنامه نویسی سطح بالا مانند ، پاسكال وسی «C » نوشته می شدند . . اما اكنون از طرف شركتهای مختلف ، نرم افزاری آماده ( softwaares Databse  ) برای طراحی سیستم بانكهای اطلاعاتی ارائه شده است كه كار را بسیار ساده تر كرده است .

 هم اكنون بسیاری از شركتهای دولتی و غیر دولتی به اطلاعات بایكانی و كتابخانه خود را به صورت كامپیوتری در می آورند . قابلیت ذخیره سازی ، بازیابی و بهنگام سازی اطلاعات از ویژگی های هر بانك اطلباعات كامپیوتری باید باشد ، اما چگونگی ارائه هر یك از خدمات در بانكهای مختلف متفاوت است

 

فکر کنم همین مقدار در مورد بانکهای اطلاعاتی کافی هست .

یه نکته:در قسمت آخر گفتم که شرکتهای مختلف نرم افزارهایی رو میسازند و اشخاص مختلف و ارگانها میتوانند از آن استفاده کنند.ولی در رابطه با بانکهای اطلاعاتی بیوانفورماتیک به این صورت است که مثلا برنامه نویس (البته تهیه نرم افزار ها و تهیه بانکهای اطلاعاتی بیوانفورماتیکی کار یک یا دو نفر نیست مثلا نرم افزار gaggle که یک نرم افزار بیوانفورماتیکی هست که توسط کدهای جاوا نوشته شده یک گروه حدودا 50 نفری متشکل از زیست شناسان و مهندسین کامپیوتربعد از چندین ماه تلاش موفق شدند این برنامه را تهیه کنند) توسط باز هم مثلا  برنامه پایتون برنامه ای را تدوین میکنند و سپس با نصب این نرم افزار در ابر کامپیوتر کار خود را انجام میدهند و حالا میتوان اطلاعات ژنومی و پروتئینی یا ساختاری را در این بانک ذخیره کرد.

اینجا تازهکار مهندسین سخت افزار شروع میشه چون حجم اطلاعات بیوانفورماتیکی و پردازش اطلاعات توسط نرم افزارها آنقدر بالا است که مدارهای این کامپیوترها پاسخ گوی این نیاز اطلاعاتی بالا نیستند که با تعویض مدارها و با استفاده از آلیاژهایی البته گرانتر مثل طلا و یا... این مشکل را حل میکنند.

 

پایگاههای داده ای و استفاده از آنها به چهار بخش زیر تقسیم میشن:

1.  جستجوی اسناد و مقالات

2.  جستجو و بازیابی اطلاعات در پایگاه های داده پروتئین

3.  جستجو و بازیابی اطلاعات در پایگاه های داده ژنوم

4.  جستجو در پایگاه داده ژنوم انسان

 

در پستهای بعدی به ترتیب شروع به آموزش میکنم البته با کمک شما دوستان .

بازهم میگم برام ایمیل بزنید و در قسمت نظرات اشکالات کار رو بگید و اگر اطلاعات و مطالب مفیدی دارید برام بفرستید...اگر این وبلاگ به صورت گروهی کار کنه کار زیباتر میشه