تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - ادامه بحث بانكهای اطلاعاتی
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
شنبه 30 تیر 1386

ادامه بحث بانكهای اطلاعاتی

شنبه 30 تیر 1386

با سلام

امروز میخواهم باز هم در رابطه با بانكهای اطلاعاتی صحبت كنم چون به نظر من دونستن اینكه بانك اطلاعاتی چی هستش بر هر چیزی مقدم تر هستش در این پست كتابهایی كه در این زمینه مفید هستند را نام میبرم و سپس به توضیحاتی مختصر در ادامه بحث های قبلی در رابطه با بانكهای اطلاعاتی میپردازم ودر پست بعدی تا چند روز دیگر هم سعی میكنم مطلبی در رابطه با مدلهایی پایگاه داده براتون در وبلاگ قرار بدم.

كتابهای مفید در این زمینه

همان طوری كه میدونید بانك اطلاعاتی اكسس  یكی از نرم افزارهای كار آمد و در عین حال تا حدودی ساده است كه دیدی روشن و واضح در رابطه با بانكهای اطلاعاتی به ما میدهد میتونید از كتاب زیر برای آموزش این برنامه استفاده كنید

رایانه كار درجه یك بانك اطلاعاتی اكسس

نویسنده :مظاهر علیپور

مدیر فروش محبوبه سالار

برای سفارش میتونید با شماره 01212252365 تماس بگیرید

قیمت :2500تومان

یه كتابی هست به نام مرجع كامل ویژوال بیسیك در این كتاب در چند فصل در رابطه با بانكهای اطلاعاتی و به خصوص در زمینه به وجود آوردن بانكهای اطلاعاتی در ویژوال بیسیك توضیحات خوبی وجود دارد البته من این كتاب رو به كسی قرض دادم كه بهم پس نداد و اطلاعات بیشتری در رابطه با نویسنده و محل فروشش یادم نیست.

كتاب بعدی كه در رابطه با بانكهای اطلاعاتی به نظر من خوب هستن کتابهای انتشارات ناقوس هست که شما بسته به علاقه خودتون که دوست دارید مثلا اکسس یاد بگیرید یا مثلا SQL میتوانید از این کتابها استفاده کنید برای به دست آوردن لیست کتابهای انتشارات ناقوس در زمینه بانکهای اطلاعاتی بر روی آدرس

http://www.naghoos-andisheh.com/ بروید و در سمت راست صفحه بر روی گزینه بانکهای اطلاعاتی کلیک کنید تا لیست کتابها برایتان باز شود.

یک سری کتابهای دیگه ای هم در زمینه بانکهای اطلاعاتی تو کتابخانه ها است به نامهای بانک های اطلاعاتی کامپیوتری و غیره که البته کتابهای جالبی نبودن و فقط مقدمه های خوبی داشتن که من هم مقداری از آنها را در وبلاگ قرار دادم.

ادامه درس یک که در زمینه بانکهای اطلاعاتی بود رو اینطور براتون شروع میکنم.

پایگاه داده‌ها یا دادِگان یا بانک اطلاعاتی

پایگاه داده‌ها یا دادِگان یا بانک اطلاعاتی به مجموعه‌ای از داده‌ها با ساختار منظم و سامانمند گفته می‌شود

برای مطالعه بقیه مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

پایگاه داده‌ها یا دادِگان یا بانک اطلاعاتی

پایگاه داده‌ها یا دادِگان یا بانک اطلاعاتی به مجموعه‌ای از داده‌ها با ساختار منظم و سامانمند گفته می‌شود. پایگاههای داده‌ها معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و دسترسی باشد ذخیره می‌شوند. البته چنین شیوه ذخیره‌سازی اطلاعات تنها روش موجود نیست و شیوه‌های دیگری مانند ذخیره‌سازی ساده در پرونده‌ها نیز استفاده می‌گردد. مسئله‌ای که ذخیره‌سازی داده‌ها در دادگان را موثر می‌سازد وجود یک ساختار مفهومی است برای ذخیره‌سازی و روابط بین داده‌ها است.

پایگاه داده در اصل مجموعه‌ای سازمان یافته از اطلاعات است.این واژه از دانش رایانه سرچشمه می‌‌گیرد ،اما کاربرد وسیع و عمومی نیز دارد، این وسعت به اندازه‌ای است که مرکز اروپایی پایگاه داده (که تعاریف خردمندانه‌ای برای پایگاه داده ایجاد می‌‌کند) شامل تعاریف غیر الکترونیکی برای پایگاه داده می‌‌باشد. در این نوشتار به کاربردهای تکنیکی برای این اصطلاح محدود می‌‌شود.
یک تعریف ممکن این است که: پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردهای ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه‌ای است که می‌‌تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولاً به صورت مجموعه‌ای از اجزای داده‌ای یا رویدادها سازماندهی می‌‌گردد. بخش‌های بازیابی شده در هر پرسش به اطلاعاتی تبدیل می‌‌شود که برای اتخاذ یک تصمیم کاربرد دارد. برنامه رایانه‌ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه‌های داده‌ای استفاده می‌‌شود را مدیر سیستم پایگاه داده‌ای یا به اختصار (DBMS) می‌‌نامیم. خصوصیات و طراحی سیستم‌های پایگاه داده‌ای در علم اطلاعات مطالعه می‌‌شود.
مفهوم اصلی پایگاه داده این است که پایگاه داده مجموعه‌ای از رکوردها یا تکه‌هایی از یک شناخت است.نوعا در یک پایگاه داده توصیف ساخت یافته‌ای برای موجودیت‌های نگه داری شده در پایگاه داده وجود دارد: این توصیف با یک الگو یا مدل شناخته می‌‌شود. مدل توصیفی، اشیا پایگاه‌های برای سازماندهی این مدل‌ها وجود دارد که به آنها مدل‌های پایگاه داده گوییم. پرکاربرد‌ترین داده و ارتباط بین آنها را نشان می‌‌دهد. روش‌های متفاوتی مدلی که امروزه بسیار استفاده می‌‌شود، مدل رابطه‌ای است که به طور عام به صورت زیر تعریف می‌‌شود: نمایش تمام اطلاعاتی که به فرم جداول مرتبط که هریک از سطرها و ستونها تشکیل شده است(تعریف حقیقی آن در علم ریاضیات برسی می‌‌شود). در این مدل وابستگی‌ها به کمک مقادیر مشترک در بیش از یک جدول نشان داده می‌‌شود. مدل‌های دیگری مثل مدل سلسله مراتب و مدل شبکه‌ای به طور صریح تری ارتباط‌ها را نشان می‌‌دهند.
در مباحث تخصصی تر اصطلاح دادگان یا پایگاه داده به صورت مجموعه‌ای از رکوردهای مرتبط با هم تعریف می‌‌شود. بسیاری از حرفه‌ای‌ها مجموعه‌ای از داده‌هایی با خصوصیات یکسان به منظور ایجاد یک پایگاه داده‌ای یکتا استفاده می‌‌کنند.
معمولاً DBMS‌ها بر اساس مدل‌هایی که استفاده می‌‌کنند تقسیم بندی می‌‌شوند: ارتباطی،شی گرا، شبکه‌ای و امثال آن. مدل‌های داده‌ای به تعیین زبانهای دسترسی به پایگاه‌های داده علاقه مند هستند. بخش قابل توجهی از مهندسی DBMS مستقل از مدل‌های می‌‌باشد و به فاکتورهایی همچون اجرا، هم‌زمانی،جامعیت و بازیافت از خطاهای سخت افزاری وابسطه است.در این سطح تفاوت‌های بسیاری بین محصولات وجود دارد.

 تاریخچه پایگاه داده

اولین کاربردهای اصطلاح پایگاه داده به June 1963 باز می‌گردد، یعنی زمانی که شرکت System Development Corporation مسئولیت اجرایی یک طرح به نام "توسعه و مدیریت محاسباتی یک پایگاه داده‌ای مرکزی" را بر عهده گرفت. پایگاه داده به عنوان یک واژه واحد در اوایل دهه 70 در اروپا و در اواخر دهه 70 در خبر نامه‌های معتبر آمریکایی به کار رفت.بانک داده‌ای یا Databank در اوایل سال 1966 در روزنامه :تصویر:واشینگتن پست کار رفت

اولین سیستم مدیریت پایگاه داده در دهه 60 گسترش یافت. از پیشگامان این شاخه چارلز باخمن می‌‌باشد. مقالات باخمن این را نشان داد که فرضیات او کاربرد بسیار موثرتری برای دسترسی به وسایل ذخیره سازی را محیا می‌‌کند. در آن زمانها پردازش داده بر پایه کارت‌های منگنه و نوارهای مغناطیسی بود که پردازش سری اطلاعات را مهیا می‌‌کند. دو نوع مدل داده‌ای در آن زمانها ایجاد شد:CODASYL موجب توسعه مدل شبکه‌ای شدکه ریشه در نظریات باخمن داشت و مدل سلسله مراتبی که توسط North American Rockwell ایجاد شد و بعدا با اقباس از آن شرکت IBM محصولIMS را تولید نمود.
 
مدل رابطه‌ای توسط E. F. Codd در سال 1970 ارائه شد.او مدل‌های موجود را مورد انتقاد قرار می‌‌داد. برای مدتی نسبتاً طولانی این مدل در مجامع علمی مورد تایید بود. اولین محصول موفق برای میکرو کامپیوترها dBASE بودکه برای سیستم عامل هایCP/M و PC-DOS/MS-DOS ساخته شد. در جریان سال 1980 پژوهش بر روی مدل توزیع شده (distributed database) و ماشین‌های دادگانی (database machines) متمرکز شد، اما تأثیر کمی بر بازار گذاشت. در سال 1990 توجهات به طرف مدل شی گرا(object-oriented databases) جلب شد. این مدل جهت کنترل داده‌های مرکب لازم بود و به سادگی بر روی پایگاه داده‌های خاص، مهندسی داده(شامل مهندسی نرم افزار منابع) و داده‌های چند رسانه‌ای کار می‌‌کرد.


در سال 2000 نوآوری تازه‌ای رخ داد و دادگان اکس‌ام‌ال (XML) به وجود آمد. هدف این مدل از بین بردن تفاوت بین مستندات و داده‌ها است و کمک می‌‌کند که منابع اطلاعاتی چه ساخت یافته باشند یا نه در کنار هم قرار گیرند.

[نواع دادگان ها

دادگان‌ها از نظر ساختار مفهومی و شیوه‌ای رفتار با داده‌ها بر دو نوع هستند :

دادگان رابطه‌ای

دادگان شی‌گرادر پست بعدی ادامه این مطلب را خواهید خواند