تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - نگاهی به بیوانفورماتیک، عرصه نوین فناوری اطلاعات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
پنجشنبه 11 مرداد 1386

نگاهی به بیوانفورماتیک، عرصه نوین فناوری اطلاعات

پنجشنبه 11 مرداد 1386

نگاهی به بیوانفورماتیک، عرصه نوین فناوری اطلاعات

بیوانفورماتیك به عنوان نقطه پیوند  علوم رایانه‌ای، ریاضیات و علوم زیستی و همچنین یكی از جدیدترین زمینه‌های علمی آغاز گر شگفتی های عصر جدید تمدن بشری گردیده است. برای بیو انفورماتیک تعاریف گوناگونی ارایه شده است که یکی از روان‌ترین این تعاریف عبارت است از "طراحی سیستم‌های رایانه ای و مدلهای ریاضی برای نگهداری، مدیریت و تحلیل مجموعه عظیمی از داده‌های زیستی و همچنین ارائه دانش زیستی".

رشد سریع مقدار داده‌های زیستی، مشكلاتی برای دانشمندان علوم زیستی و زیست فناوری (بیوتكنولوژی) جهت جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات ایجاد نموده، به‌گونه‌ای كه شاید دیگر نتوان بدون بهره جستن از فناوری‌های نوین با این مسائل روبرو شد. پیشرفت‌های شگرف فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی به‌ویژه اینترنت، راهكاری مؤثر پیش‌روی دانشمندان و محققان قرار داده است. بیوانفورماتیك با سازماندهی داده‌های زیستی به محقق اجازه می‌دهد به اطلاعات موجود دسترسی آسان و سریع داشته، به‌راحتی اطلاعات و یافته‌های جدید را به این مجموعه بیافزاید، همچنین ابزارهای مناسبی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها به‌منظور استخراج الگوهای مفید در اختیار وی قرار می‌دهد. علاوه بر موارد مذكور، بیوانفورماتیك ابزار و سیستم‌های چند رسانه‌ای جهت مدلسازی و شبیه‌سازی ساختارهای پیچیده مولكولی و سیستم‌های زیستی را به محققین ارائه خواهد داد.
تمركز امروزی بر بیوانفورماتیك، بیانگر آغاز یك انتقال و تغییر اساسی و مهم در مطالعه سیستم‌های بیولوژیكی است كه نتایج پایه‌ای و كاربردی در برخواهد داشت. این دانش در تمام زمینه‌هایی كه در سامانه های زیستی  نقش ایفا می‌نمایند مانند سلامتی بشر، كشاورزی، محیط‌زیست، صنایع سبز و فرآیندهای زیستی (
Bioprocessing) تأثیر گذاشته كه در نهایت منجر به توسعه رویكردهای ژنتیكی به‌منظور طراحی داروهای جدید و مهندسی متابولیك ارگانیسم‌ها برای تولید منابع تجدیدپذیر و همچنین تولید مواد و كالاهای شیمیایی با ویژگی‌های خاص حتی در عرصه فناوری اطلاعات خواهد شد.