تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - بانکهای اطلاعاتی ژنوم
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
جمعه 11 مرداد 1387

بانکهای اطلاعاتی ژنوم

جمعه 11 مرداد 1387

بانکهای اطلاعاتی ژنوم

باید بیوانفورماتیک را از دو جنبه نگاه کنیم جنبه اول بانکهای اطلاعاتی و جنبه دوم نرم افزارهای مختلف که اکثرا برای پردازش اطلاعات بانکهای اطلاعاتی پدید آمده اند.

تهیه نرم افزار ها و تهیه بانکهای اطلاعاتی بیوانفورماتیکی کار یک یا دو نفر نیست مثلا نرم افزار gaggle که یک نرم افزار بیوانفورماتیکی هست که توسط کدهای جاوا نوشته شده یک گروه حدودا 50 نفری متشکل از زیست شناسان و مهندسین کامپیوتربعد از چندین ماه تلاش موفق شدند این برنامه را تهیه کنند.
بانکهای اطلاعاتی بیوانفورماتیک به این صورت است که برنامه نویسها برنامه ای را تدوین میکنند و سپس با نصب این نرم افزار در ابر کامپیوتر میتوانند اطلاعات ژنومی و پروتئینی یا ساختاری را در این بانک ذخیره کنند.
اینجا تازه کار مهندسین سخت افزار شروع میشود ، چون حجم اطلاعات بیوانفورماتیکی و پردازش اطلاعات توسط نرم افزارها آنقدر بالا است که مدارهای این کامپیوترها پاسخ گوی این نیاز اطلاعاتی بالا نیستند که با تعویض مدارها و با استفاده از آلیاژهایی البته گرانتر مثل طلا و یا... این مشکل را حل میکنند.
مجموعه ای از مقالات بانک اطلاعاتی که توسط مرکز ملی اطلاعات بیولوژی در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا تاسیس گردیده است در این سایت با این آدرس قابل دستیابی است.
Expasy
هم یکی از سایتهای اینترنتی برای اطلاعات پروتئین میباشد که در آن اطلاعات کامل در مورد پروتئین وجود دارد. در این زمینه میتوان سایتهای دیگری را نام برد :
بانک بزرگ پروتئین rcsb در سوئیس ، در این سایت میتوانید شکلهای سه بعدی از پروتئین ببینید و در کنار آن توضیحاتی در رابطه با شکل و اسید های امینه را مشاهده کنید.
سایت ncbi به تنهایی میتواند تمام نیازهای یک محقق مولکولی را برآورده کند ، این سایت با پشتیبانی دولت آمریکا کارمیکند که دارای سرورهای بسیار قوی میباشد و اکثر قسمتهای مورد استتفاده در این سایت رایگان میباشد.