تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - علم شیمی اینفورماتیک
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
جمعه 11 مرداد 1387

علم شیمی اینفورماتیک

جمعه 11 مرداد 1387

نوع مطلب :شیمی انفورماتیک، 

 علم شیمی اینفورماتیک

شیمی انفورماتیک

شیمی اینفورماتیک علم استفاده از کامپیوتر و تکنیک های علمی و به کار گیری آن در رشته شیمی است. این تکنیک های کامپیوتری توسط کارخانه های تولید دارو در کشف دارو برای بیماری های مختلف به کار گرفته میشود.
این رشته یک رشته بسیار جدید هست که در دهه 1990 معرفی شده و هنوز یک توافق کامل بر روی این رشته وجود ندارد، با این حال خیلی از تکنیک هائ که امروزه در این رشته استفاده میشود نتیجه تحقیقات متمادی و مداوم علمی، آزمایشگاهی و صنعتی میباشد.
یکی از مشخصات این رشته این است که تمامی تکنیک ها باید بر روی تعداد زیادی مولکول انجام شود تا نتیجه دلخواه به دست آید. با تأکید بر این موضوع که این روشها باید با روشهای کامپیوتری بر روی ساختار شیمیائ دو و سه بعدی ادغام شود.
علم بیو اینفورماتیک معمولاً با ساختار و عملکرد ملکولهای بزرگ مثل اسید نوکلئیک و پروتین سر و کار دارد ولی ملکولهای کوچک هم نقش مهمی در سلول بازی میکنند، این ملکولها با ملکولهای بزرگ فعل و انفعال ایجاد کرده و به عنوان لیگاند، کو-فاکتور و تنظیم کننده عمل میکنند. شیمی اینفورماتیک علمی ست که با تجزیه و تحلیل این ملکولها سر و کار دارد.
یکی از دیتا بیس های که در رابطه با شیمی اینفورماتیک استفاده میشود chemDB میباشد. این دیتا بیس یک مجموعه عمومی کامل از مولکولهای کوچک است که در اینترنت قابل دسترسی میباشد. این دیتا بیس از قالب چند گونه و متعدد مولکولها استفاده کرده و مرتب و اتوماتیک به روز میشود.

 

اولین وبلاگ در رابطه با شیمی انفورماتیک را در آدرس زیر راه اندازی کردم

 

http://cheminformatics.mihanblog.com

یکی از علاقه مندان علم نوین شیمی انفورماتیک  هستم امیدوارم فرصت پیدا کنم و تحقیقات جامعی در این زمینه انجام بدهم

با آرزوی موفقیت برای شما