تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - حجم اطلاعات بیوتکنولوژی در اینترنت هر سال دو برابر می شود
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
جمعه 3 آبان 1387

حجم اطلاعات بیوتکنولوژی در اینترنت هر سال دو برابر می شود

جمعه 3 آبان 1387


نتایج تحقیقات نشان می دهد: حجم اطلاعات در بخش بیوتکنولوژی در اینترنت کمتر از یکسال دو برابر شده است در حالیکه افزایش حجم اطلاعاتی در رشته های مهندسی هر 10 تا 30 سال صورت می گیرد.
به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد علی ملبوبی رئیس انجمن ژنتیک ایران در مقاله ای که به بررسی “شبکه اطلاع رسانی و اهمیت آن در بیوتکنولوژی” پرداخته است، می افزاید: انبوه اطلاعات تولید شده در چند سال گذشته به ویژه طی انجام پروژه هایی نظیر تعیین توالیهای ژنوم انسان، تحقیقات بر روی ژنوم گیاهان، جانوران و میکرو ارگانیسم ها بسیار قابل ملاحظه بوده است.
به همین علت و نیز به دلیل وابستگی غیر قابل اغماض رشته های زیست شناسی به اطلاعات، فعالیت های زیادی به خصوص در سطح دولتها برای تعریف روشهای ذخیره سازی اطلاعات و تهیه نرم افزارهای لازم برای ذخیره کردن، بازیابی و تجزیه و تحلیل اطلاعات صورت گرفته است.
بر اساس این مقاله، دو مرکز عمده این فعالیتها، موسسه بیوانفورماتیک اروپا یا (ebi) و مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی امریکا ncbi می باشند . این دو مرکز ضمن حمایت از پایگاه های اطلاعاتی که قبلا تاسیس شده بودند، به بهینه سازی روشهای ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات پرداخته و با ارائه تسهیلاتی به کاربران، امکان بازیابی اطلاعات مورد نظر را فراهم نموده اند.
در بخشی از این مقاله با اشاره به اهداف عمده این مراکز آمده است: معرفی این مرکز و به تبع آن کشورهای مربوطه به عنوان قطبهای فعال در این رشته، اطمینان از جریان ورود و خروج اطلاعات از لحاظ استمرار و دقت، احیای زمینه های پژوهش که ممکن است از آنها غفلت شود، ارتقای کیفیت طرح های پژوهشی، امکانپذیر ساختن تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت مجموعه ای به دنبال پیشنهاد صنایع شیمیایی اروپا در سال 1990، مبنی بر تقویت و توسعه بیوانفورماتیک، ebi در سال 1993 تاسیس شد.
همچنین، ncbi که تحت حمایت nih به وجود آمده است، اقدامات قابل تحسینی در پشتیبانی و ساماندهی پایگاه اطلاعاتی موجود انجام داده و با تهیه نرم افزارهایی به ارائه خدمات زیادی در این زمینه پرداخته است.
علاوه بر ارائه خدمات در رابطه با بانکهای اطلاعاتی در سالهای اخیر این مرکز نرم افزارهایی را تهیه نموده که اطلاعات توالیهای بازی و یا اسید آمینه ای را در بر می گیرد.
گفتنی است، از فعالیتهای مهم ncbi فراهم آوردن سیستم بازیابی اطلاعات pubmed است . این سیستم از یک مجموعه بانکهای اطلاعاتی تشکیل شده است که امکان جست و جوی همزمان در بانکهای اطلاعاتی توالیهای DNA، پروتئین، ساختمانهای فضایی، اطلاعات ژنومی و مقالات منتشره را برای استفاده کننده فراهم می کند.