تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - بیومدیکال به شیوه Open Source دگرگون می شود
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
جمعه 3 آبان 1387

بیومدیکال به شیوه Open Source دگرگون می شود

جمعه 3 آبان 1387

مدل open-source یعنی کد باز یا آزاد روش خوبی برای تولید نرم افزار است، همچنان که در مورد لینوکس اتفاق افتاد . آیا می توان همین شیوه را درباره تحقیقات پزشکی و تولید دارو نیز در پیش گرفت؟
آیا می توان همه موسسات تولید دارو را در اینترنت جمع کرد تا دارو تولید کنند؟ رویکرد جدید درباره تولید دارو در اینترنت یک ایده خوب است اما از بسیاری جهات دور از حقیقت است.
تولید و توسعه طبابت در اینترنت هزینه بر و نیازمند تصویب قوانین است . سیستم حق امتیاز یا ثبت می تواند استفاده های جدید را محدود و مسدود کرده و یا استفاده از آن را توسط محققان خارج افزایش دهد . همچنین باید از سوی مشتریان اراده ای برای پرداخت (یا توانایی موقعیت پرداخت) وجود داشته باشد تا هزینه نتایج تحقیقات دارویی را توجیه کند.
کمپانی ها در تولید دارو انگیزه چندانی ندارند که بر روی بیماری هایی کار کنند که فقرا را رنج و عذاب می دهد، زیرا که این قشر محروم نمی توانند دستمزد و پول آنها را پرداخت کنند.
در یک چنین محیطی است که برخی از بیولوژیست ها و موسسات تجاری ، کلا در پی گسترش فعالیت هایشان هستند . آنها پیشنهاد می کنند که از رویکرد open-source یاد بگیرند که در عرصه تکنولوژی و اساسا تولید نرم افزار بسیار موفق بوده است . این یک شکل محورزدایی از محصول است که سازهای برنامه ریزی اساسی و یا «کد منبع» برای یک قطعه مشخص نرم افزار در دسترس همگان است . هرکس می تواند به آن دست یابد، اصلاحش کند و یا آن را توسعه داده و اصلاحات را با دیگران در میان بگذارد.
داوطلبانی که تمایل به همکاری با یکدیگر در اینترنت دارند ونرم افزارهای مهمی با کمک یکدیگر تولید کرده اند، نمونه بسیار معروف آن سیستم عامل لینوکس است . حال چرا از این شیوه برای توسعه و تکامل تولیدات دارو استفاده نکرد؟
در حقیقت از رویکرد open-source در حال حاضر در عرصه بیوتکنولوژی استفاده می شود . تلاش های بین المللی برای مطابقت ژن های انسانی، شباهت زیادی به ابتکارات open-source دارد . همه داده های به دست آمده در یک دامین عمومی قرار دارد تا هر محققی بتواند نتایج را ببیند open-source.در حال حاضر در حوزه بیوانفورماتیک یعنی بخشی که تکنولوژی اطلاعات و بیولوژی با هم تلاقی می کنند هم رایج است . این موضوع تحقیقات بیولوژیکی را در بر می گیرد که از ابر کامپیوترها به جای لوله های آزمایش استفاده می کنند و در جامعه بیوانفورماتیک ، نرم افزار و پایگاه داده ها اغلب در اختیار دیگران هم قرار می گیرد.
رهیافت یا رویکرد open-source به نظر می رسد در دو عرصه خاص راه پیدا کرده است، ابتدا اجزا و عنصر غیر انحصاری و ثبت نشده و داروهایی است که حق ثبت و امتیاز آنها از بین رفته و به اصطلاح منقضی شده است . این عرصه، توجه محققان را به خود جلب نمی کند زیرا هیچ راه و شیوه ای برای حمایت از کشف و یا سودآوری آنها وجود ندارد . برای مثال، اگر آسپرین برای درمان سرطان مفید و کارساز است، هیچ کمپانی، به خود زحمت نمی دهد تا آن را آزمایش کند و یا خود را درگیر دنگ و فنگ تشریفات قانونی آن سازد زیرا نمی تواند این کشف را ثبت کند.(البته می توان برای امتیاز و ثبت پروسه و فرآیند آزمایش تقاضا کرد ولی این مساله بسیار پیچیده و زمان بر است).بسیاری از داروهای مفید دیگر هم در این زمره قرار می گیرند.
دومین عرصه ای که در آن open - source می تواند به کار آید، آزمایشات برای بیماری هایی است که تعداد کمی از مردم به آن مبتلا هستند مانند پارکینسون که عمدتا در کشورهای فقیر دیده می شود . در چنین مواردی، بازار چنان گسترده ای وجود ندارد تا آزمایشات و تحقیقات کمپانی های داروسازی و هزینه سرسام آور این تحقیقات را توجیه کند . قانون orphan act آمریکا می تواند انگیزه تحقیقات open- source برای چنین بیماری هایی است، البته موارد بیشتری هم وجود دارد که بتوان رویکرد open-source را برای آن به کار بست.
در یک گزارشی که در هفته گذشته در سانفرانسیسکو منتشر شد، سازمان های صنعت بیوتکنولوژی، همگان را برای مبارزه با بیماری های استوایی (مناطق حاره) به شیوه open-source فرا خواندند ، شیوه همکاری چنین خواهد بود . وب سایتی طراحی خواهد شد تا داوطلبان اطلاعات و یافته های خود را در مورد یک بیماری خاص در اختیار یکدیگر بگذارند، همچنین این اطلاعات می تواند در یک چت روم به بحث گذاشته شود . نویسندگان انتظار دارند که تحقیقات، حداقل در مراحل اولیه اساسا کامپیوتر باشد و نه در آزمایشگاه