تبلیغات
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک - تاسیس رشته بیوانفورماتیک در دانشگاه صنعتی شریف
بیوانفورماتیك,bioinformatics,بیوانفورماتیک
تنها پایگاه آموزش بیوانفورماتیک به زبان فارسی,www.ibp.ir,این ویلاگ زیر مجموعه پرتال بیوانفورماتیک ایرانیان میباشد به آدرس
جمعه 1 آبان 1388

تاسیس رشته بیوانفورماتیک در دانشگاه صنعتی شریف

جمعه 1 آبان 1388

به گزارش ایرنا از دفتر ارتباطات پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر حمید سربازی آزاد با بیان این مطلب گفت: بیوانفورماتیک علم نوینی است که می توان گفت بیشترین پیشرفت و تحول را در بین دیگر شاخه های مطرح علوم زیستی همانند بیوریاضی، بیوشیمی، بیوفیزیک در نیم قرن جاری شاهد خواهد بود.
وی افزود: علاوه بر این دانشمندان نیم قرن اول قرن بیستم را نیم قرن شکوفایی فیزیک، نیم قرن دوم قرن بیستم را نیم قرن شکوفایی رشته کامپیوتر و نیم قرن اول قرن بیست و یکم را نیم قرن شکوفایی علوم زیستی می دانند، به همین دلیل برنامه های بزرگی در کشورهای پیشرفته برای توسعه این علوم در حال اجراست که دانشگاه ها نقش اساسی در آنها دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: از این رو دانشکده مهندسی کامپیوتر این دانشگاه که همواره نقش پیشرو در ارائه و تولید برنامه های درسی رشته کامپیوتر را در کشور داشته، با درک این نیاز در تلاش است تا با ایجاد گرایش بیوانفورماتیک در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد (و سپس مقطع کارشناسی) به این مهم بپردازد.
وی ابراز امیدواری کرد، پس از تکمیل برنامه در دانشکده و تأیید آن، و سپس با تأیید شورای آموزشی دانشگاه بتوانیم به عنوان اولین دانشگاه کشور از سال تحصیلی آینده نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کنیم.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: هرچند بیوانفورماتیک خود به تنهایی یکی از شاخه های علوم زیستی به شمار می رود، ولی این رشته عمدتاً در کنار سایر علوم زیستی و به عنوان ابزاری کارآمد در دست متخصصان علوم بیولوژی، بیوشیمی، بیوفیزیک، بیوتکنولوژی، داروسازی، ایمونولوژی، ژنتیک و غیره به کار می آید و از این رو می تواند زمینه ساز رشد و شکوفایی هر چه بیشتر جامعه علمی کشور باشد.
سربازی آزاد با اشاره به دیگر فعالیت های پژوهشی محققان این دانشکده افزود: دانشکده مهندسی کامپیوتر با بیشترین رشد پژوهشی در دانشگاه طی سال های اخیر، پروژه های مهمی را در دست اجرا دارد.
وی افزود: مجموعه اقدامات پژوهشگران دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در دو بعد پیش بینی شده است: بعد اول حرکت در مسیر پیش بردن مرزهای دانش و بعد دوم تلاش به منظور تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص است تا بتوانیم در آینده حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشیم.